Son Dakika! Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş Hakkında Soruşturma Başlatıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Suriyeliler Hatay’da aday çıkartırsa seçimi kazanacak kadar seçmene sahipler’ diyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

NE OLDU?

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, daha önce Twitter hesabından ‘Reyhanlı, Yayladağı, Altınözü ilçelerimizde bir Suriyeli çıkıp ‘Ben başkan adayıyım.’ dese şu an kazanabilecek durumda. 5 sene sonra Kırıkhan’ı kazanabilecek durumda olacak. 10 sene sonra Hatay’ı kazanabilecek durumda olabilecek.’ mesajını paylaşmıştı.

BAKAN SOYLU TEPKİ GÖSTERDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay Belediye Başkanı Lütfi Savaş’ın Hatay’ın bazı ilçelerinde Suriyelilerin aday olması durumunda kazanabilecek durumda olduklarını yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

Süleyman Soylu

TWİTTER HESABINDAN AÇIKLAMA YAPTI

Bakan Soylu, Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşım yaptı. Paylaşımında, ‘Hatay Belediye Başkanı bir yönetici sorumluluğundan uzak, Hatay ve Türkiye’ye açık yalan söylüyor. Seçim hesabı için… Yalan bulaşıcıdır dikkat.’ ifadelerine yer veren Soylu, Hatay’ın ilçelerindeki seçmen sayıları ile vatandaşlık kazanan Suriyeli seçmen sayılarını da paylaştı.

Lütfi Savaş

’12 BİN SURİYELİ OY KULLANACAK’

Paylaşımda Hatay’daki seçmen sayısının 1 milyon 78 bin 420, vatandaşlık kazanan Suriyeli seçmen sayısının ise 12 bin 596 olduğu, Suriyeli seçmen oranının yüzde 1,17 olarak gerçekleştiği belirtildi. Aynı paylaşımda, vatandaşlık kazanan Suriyeli sayısının 20 bin 793, vatandaşlık kazanamayan Suriyeli sayısının ise 232 bin 757 olduğu kaydedildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.