OTO EKSPERTİZ İŞLEMİNDE MUAYENE ÖNCESİ KONTROLLER NELERDİR

mobil oto ekspertiz

mobil oto ekspertizOto ekspertiz işlemi için aracınızı ekspere götürdüğünüz zaman muayene sırasında aksaklıklarla karşılaşmamak için araca öncelikle aşağıda yer alan ön muayene işlemleri yapılmalıdır. Böylece araçtaki bilinen veya bilinmeyen kusurların araca ve muayene işlemini yapacak olan zarar vermesinin önüne geçilmiş olur. Bu kontroller;

Araç ruhsat bilgileri kontrolü

Araç bilgileri ile ruhsat bilgilerinin uygunluğu kontrol edilir

Fren tertibatı kontrolü

Fren tertibatı ekspertiz işlemini yapacak olan eksperlerin güvenliğini sağlamak ve araca hasar vermemek adına kontrol edilmelidir.

Direksiyon sistemi kontrolü

Ekspertiz işlemi yapılmaya başlamadan önce aracın hayati önem taşıyan parçası olan direksiyonu kontrol edilmelidir.

Görüş alanı kontrolü

Ekspertiz işlemi öncesinde oto eksperlerinin güvenliği açısından aracın görüş alanı kontrol edilmelidir.

Aydınlatma sistemi kontrolü

Trafik yoğunluğunun artmasıyla aydınlatma sistemlerine duyduğumuz ihtiyaç da artmaktadır. Araçların aydınlatma sistemi ayarları yolların durumundan veya araca çok yük binmesinden dolayı bozulur. Aydınlatma sistemi ayarlarının yapılmamış olması güvenliğinizi tehlikeye sokar. Bu nedenle aracın aydınlatma sistemi hem ekspertiz işlemi öncesinde hem de ekspertiz işlemi sırasında kontrol edilmelidir. Aydınlatma sistemi kontrol edilirken aracın sis farı, sinyal lambaları, iç aydınlatmaları ve gösterge panosu aydınlatmaları kontrol edilmelidir.

Aks sistemi, jantlar, lastikler ve süspansiyon sistemi kontrolü

Aracın lastiklerinin kontrol edilmesi, sağlıklı bir kişinin erken teşhis için check-up yaptırmasıyla benzerdir. Eğer aracın lastiklerinde veya mekanik aksamında başlamış fakat daha bir aksaklık oluşturmamış ya da fark edilmemiş bir arıza varsa bunun tespiti için lastiklerin ve mekanik aksamın kontrolü önem taşır. Lastiklerin kontrolüne zaman ayırmalı her ay düzenli olarak kontrol edilmelidir. Aracınızla üstünden geçtiğiniz çukurların, sivri uçlu yabancı cisimlerin veya kasislerinin aracınızda ve lastiklerinizde ne tür hasarlara sebebiyet verdiğinin farkında olamayabilirsiniz. Düzenli olarak kontrol ettirirseniz aracınızda oluşabilecek hasarları önceden tahmin edebilirsiniz.

Ekspertiz işleminden önce aracın aks, jant ve süspansiyon sistemi de kontrol edilmeli herhangi bir sorun varsa araca ona göre yaklaşmalıdır.

Şasi ve şasi bağlantı parçaları kontrolü

Aracın şasi ve bağlantı parçaları herhangi bir darbe veya aşınmaya maruz kalmış mı kontrol edilir. Eğer bir darbe veya aşınma söz konusu ise yapılacak olan ekspertiz işlemi bu kusurlar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Egzoz emisyon ve ses kontrolü

Aracın egzozundan çıkan dumanın rengine göre ve egzozdan gelen sese göre aracın motor veya motor aksamında arıza olup olmadığı kontrol edilir.

Yangın söndürücü Kontrolü

Araç da yangın söndürücünün olup olmadığı kontrol edilir. Yoksa çıkabilecek bir yangına karşı tedarik edilip ondan sonra ekspertiz işlemi yapılmaya başlanmalıdır.

Kilit ve Cam Mekanizması Kontrolleri

Yeni üretilen araçlar sizin ve beraber yolculuk yaptığınız kişilerin güvenliğini sağlamak amacıyla çeşitli teknolojilerle tasarlanmıştır. Araçların fren sistemlerine, emniyet kemerlerine, farlarına ve camlarına.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.