Kayı Boyu Sembollerinin Yer Aldığı Mezar Taşları Bulundu

Kayı Boyu sembollerinin yer aldığı mezar taşları bulundu
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, bulguların bilimsel olarak teyit edilmesi ile Türklerin Anadolu’ya gelip yerleşme tarihlerinin 1071’den öncesine gittiğinin kesinleşeceğine dikkat çekti

HATAY – Hatay’ın Kırıkhan ilçesi Karamankaşı Mahallesi Mezarlığı’nda yapılan temizlik ve koruma çalışmalarında, Kayı Boyu’nun sembollerinin yer aldığı mezar taşları bulundu.
Hatay’ın Kırıkhan ilçesi Karamankaşı Mahallesi Mezarlığı’nda bazı mezarlarda Kayı Boyu sembollerine rastlanıldı.
Kayı Boyu’nun sembolüne rastlanılan mezarlarla inceleme yapan Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, mezarların Türkmenlere, işaretlerin Türkmen boylarına, Kayı boylarına ait olduğu kesinleşirse Türklerin Anadolu’ya gelişlerinin 1071 öncesine gittiğinin delili olacağını söyledi.
Yayman Yaptığı Açıklamada,’Hatay bir açık müzesidir. Hatay medeniyetler şehridir, bunun örneklerini görmek mümkün. 5 bin yıl öncesine varan Antakya’da mozaikler, farklı eserler görünüyordu. Bugün de Türkiye tarihinin, Türkiye sosyoloji tarihini değiştirecek bir buluşla karşı karşıyayız. Eğer burada Türkmen mezarlığı bulunursa ve bu işaretler Türkmen boylarına, Kayı boylarına ait olduğu kesinleşirse Türklerin Anadolu’ya gelişlerinin 1071 öncesine gittiği ve 1071 önce Türklerin bu bölgelere yerleştiğinin göstergesidir. Bu arkeoloji tarihinin, Dünya tarihinin, siyasi tarihin ve Türk Tarihinin Türk tarihinin değiştirecek büyük bir buluştur’dedi.
Mustafa Kemal Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Mine Temiz, 2 Temmuz’da Mezarlıkta başlatılan çalışmalarda 7 adet Kayı Boyu sembollerinin yer aldığı mezar tespit ettiklerini ifade ederek,’Toplamda 54 mezar var, yapılacak incelemelerde bunun fazlasının çıkmasını bekliyoruz. Çalışmalarımızı 15 gün boyunca yapacağız. Tamamlayamazsak ilerleyen yıllarda devam edeceğiz. Araştırmalarımız Her yıl Kültür bakanlığı tarafından hazırlanan sempozyum kitaplarında makale olarak yer alacak. Çalışmalar tamamlandığından bir kitap haline getirilerek Bilim adamlarının bilgisine sunulacak’dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.