Hatay-Suriye Savaşının Felç Bıraktığı Kadınlar Fizik Tedavi ile Hayata Tutunuyor

Suriye savaşının felç bıraktığı kadınlar fizik tedavi ile hayata tutunuyor

Suriye’deki iş savaş sırasında çeşitli saldırılara maruz kalarak felç olan ve normal hayatlarını sürdüremeyen kadınlar, Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Suriyelilere ait Akademik Fizik Tedavi Merkezi’nde sağlıklarına kavuşturuluyor.

Suriye’de, süren iç savaşta yaralanarak felç kalıp bakıma muhtaç hale gelen Suriyeli kadınlar, kendi ayakları üzerinde durmaları için tedavi ediliyorlar. Suriyeli kadınlardan Hiam Ramazan, yaşadığı Şam’da evlerine düşen iki füzenin etkisi ile ayaklarından yaralandığını ve felç kaldığını söyledi. Yatağa mahkum kalan ve 2 yıl süreyle 2 kızı ile birlikte Şam’da cezaevinde yattığını anlatan Ramazan, daha sonra serbest kaldığını ve İdlib’e getirildiğini belirerek, Merkezde tedavi görüyorum. Normal hayatıma devam edeceğim. Tedavim iyi gidiyor. Bu arada bizleri kabul ederek canımızın kurtulmasını sağlayan ve bizleri kabul eden Türkiye’ye, tedavimi yapan doktorlara teşekkür ediyorum dedi.

GÜNLÜK 120 KADINA TEDAVİ UYGULANIYOR

Akademik Fizik Tedavi Merkezi Müdürü Fizyoterapist Dr Ali Hassan, hayırsever ve çeşitli derneklerin desteği ile açtıkları merkezde günde 120 kadına hizmet verdiklerini, tedavilerini yaptıklarını söyledi. Hasta kadınları kendilerine ait iki araçla günlük rutin olarak merkeze getirip seans sonucu tekrar götürdüklerini ifade eden Hassan, Bize gelen kadınların tamamı savaş sırasında çeşitli saldırılarda felç kalanlar. Onlara sahip çıkmak, yatağa mahkum kalmalarını önlemek amacıyla merkezimizde fizik tedavilerini yapıyoruz. Çoğunun durumu ağır ve ciddiydi, tedaviler olumlu sonuç veriyor. Hatta kadınlar kendi ayakları üzerinde durmak için çaba gösteriyorlar. Merkezimizde Suriyeli gönüllü 17 fizyoterapist görev yapıyor. Hepimizin amacı bu durumda olan kadınları hayata bağlamak ve başkalarına muhtaç olmaktan kurtarmaktır diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.