Hatay Sosyal Medyanın ‘İşaret Dili Melekleri’

Kuzenler Seda Öztürk ve Gizem Özdemirci, sosyal medyanın ‘işaret dili melekleri’ oldu. Ünlü sanatçıların şarkılarını ve dizi müziklerini işaret diline çeviren iki kuzen, işitme engellilerden gelen istekler üzerine doğum günü videoları hazırlayıp, bir evlilik teklifinde bile yer aldı. Hatay’ın İskenderun ilçesinde oturan Seda Öztürk (27) ile kuzeni Gizem Özdemirci (28), sosyal medyanın ‘engelsiz melekleri’ oldu. 120 saatlik kursa katılarak işaret dili öğrendikten sonra sosyal medyada açtıkları hesapta her gün öğrendiklerini paylaşan iki genç kız, takipçi sayılarını da artırmaya başladı. Bir süre sonra işitme engellilerden gelen isteklere de yanıt vermeye başlayan genç kızlar, evlilik teklifi, doğum günü kutlaması için videolar hazırladı. Çektikleri ‘engelsiz’ kliplerde popüler pek çok şarkıyı işaret diline çeviren kuzenler, ünlü sanatçıların da dikkatini çekti. Sanatçı İzel, ‘Sayın Herşeyi Bilen’ adlı şarkısını işaret diline çeviren kuzenlerin videosunu kendi sosyal medya hesabında paylaştı. Takipçilerini her gün artıran iki genç kız, ‘Hayat Şarkısı’ dizisinin fan sayfasının isteği üzerine dizinin müziğini işaret diline çevirdi.

‘KURSUN İLK GÜNÜNDEN İTİBAREN ÖĞRENDİKLERİMİZİ PAYLAŞTIK’

Yola çıktıklarında amaçlarının işitme engelli bireylerle iletişim kurmak olduğunu belirten Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü mezunu Seda Öztürk, işaret dili öğrenme fikrinin kuzeni Gizem Özdemirci’den geldiğini belirterek, ‘Çevremizde işitme engelli kimse yoktu ama eğer bir gün işitme engelli biriyle iletişim kurmamız gerekirse onu anlayabilelim diye birlikte kursa başladık. Kursun ilk gününden itibaren de öğrendiklerimizi sosyal medya aracılığı ile daha geniş kitlelere iletmek için çabaladık dedi.

‘ENGELSİZ KLİPLER ÇEKTİK’

Ünlü sanatçıların şarkıları işaret diline çevirerek sosyal medyada paylaştıklarını belirten Seda Öztürk, bunun takipçileri tarafından çok beğenildiğini söyledi. Şarkıları işaret diliyle anlatmalarının amacını ‘Ezgileri yakalamak, şarkının sözlerini, şarkılardaki o duyguları onlara hissettirmek istedik şeklinde açıklayan Seda Öztürk, ‘Mimiklerimizle, ellerimizle, hissettiğimiz tüm duygularla onları buluşturmak istedik. Bu yüzden engelsiz klipler çektik dedi. Instagram’daki hesaplarının çok ilgi gördüğünü belirten Öztürk, ‘Bu kadarını beklemiyorduk. Bizlerden şarkı çeviri istekleri gelmeye başladı. Doğum günü mesajı içeren videolar istendi. Dizilerin fan sayfaları bizimle iletişime geçip dizi müziklerini çevirmemizi istediler. Hatta bir evlilik teklifinde bile yer aldık. Bu kadar çok insana ulaşmak bizi çok mutlu etti diye konuştu.

‘ONLARIN SESİ OLMAK İSTEDİM’

İşaret dili öğrenmeye karar verdiklerinde pek çok insanın, ailelerinde işitme engelli bireyler olduğunu düşündüğünü söyleyen Gizem Özdemirci ise ‘Aslında herkesin sandığı gibi çevremizde veya ailemizde işitme engelli kimse yok. Bizim bu dili öğrenmek istememizin nedeni o bireylerle iletişim kurmak. İşitme engelli pek çok insan çevresindeki insanlarla iletişim kurmaya çalışıyor, bu konuda efor sarf ediyor. Bu beni çok etkiliyordu. Onun için kendi kendime ‘Biz bu konuda ne yapıyoruz İşitme engellilerin hayatındaki asıl engel bizlerin işaret dilini bilmiyor olmamız’ diye düşündüm. Bu duyguyla kursa gitmeye karar verdim. Kuzenimle de paylaştım ve birlikte kursa gitmeye karar verdik dedi.

İşaret dilini öğrenerek işitme engelli bireyleri daha iyi anlayabileceğini, onlara yardımcı olabileceğini ve arkadaş olabileceğini düşündüğünü de sözlerine ekleyen Özdemirci, ‘Onların sesi olacaktık dedi. 120 saatlik kurs sonrasında işaret dili programını tamamlamanın mümkün olduğunu belirten Özdemirci, eğitmen olabilmek içinse 400 saatlik eğitimin gerekli olduğunu vurguladı.

‘İŞİTME ENGELLİLERİN ÇABALARI KARŞILIKSIZ KALMAMALI’

İşaret dilini öğrenmenin sonunda yeni dostluklar edindiklerini, bu dili öğrenmek isteyenlere öncülük ettiklerini, kendilerini bu alanda geliştirmeye çalıştıklarını kaydeden Gizem Özdemirci, ‘Güzel deneyimlere imza attık. Ama en güzeli o bireylerle iletişime geçtiğimizde onların yüzündeki mutluluğu hissetmek diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 10’unun işitme engelli bireyler olduğunu belirten Gizem Özdemirci, ‘Türkiye nüfusunun ise yüzde 12’sini işitme engelli bireyler oluşturuyor. Engeli nedeniyle iletişim kuramayan onca insan var. Bu durum işitme engellilerin eğitim, sağlık, iş ve sosyalleşmelerini engelliyor. İnsanlar ‘Niye işaret dili öğreneyim ki’ diye düşünebiliyor. Oysa ki engeli nedeniyle insanlarla iletişim kuramayan, bunun için çabalayan onca insan varken, bu çaba karşılıksız kalmamalı dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.