Hatay Henüz 3 Yaşında Dünyası Karardı

Henüz 3 yaşında dünyası karardı

Hüseyin BOZOK/HATAY, (DHA)- Hatay’da geçtiğimiz mayıs ayında özel bir hastanede göz merceği ameliyatı olan 3 yaşındaki Saadet Kübra İkiz, ameliyat sonrası enfeksiyon oluşunca sağ gözünü kaybetti. Ailesi operasyonu gerçekleştiren Doktor Okan Okay’ı suçlarken, Dr. Okay ise tıbben yapılması gereken her şeyi yaptığını, çok başarılı bir operasyon gerçekleştirdiğini belirterek, müsterih olduğunu ifade etti.

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi Tayfur Sökmez Mahallesi’nde ikamet eden Hüseyin (35), Sunay İkiz, çiftinin 5 çocuğunda en küçüğü olan 3 yaşındaki Saadet Kübra’ya henüz iki yaşındayken katarakt teşhisi konuldu. Kübra’ya henüz 16 aylıkken Op. Dr. Okan Okay tarafından başarılı bir merceksiz katarakt ameliyatı gerçekleştirildi. Daha sonra yine Dr. Okay tarafından 2,5 yaşındayken göz merceği takmak için tekrar bir operasyon gerçekleştirildi. Ameliyat sonrası taburcu olduktan 1 gün sonra minik Kübra’nın gözünde enfeksiyon gelişince ailesi tekrar hastaneye gitti. Ancak Kübra’nın gözü için yapılacak bir şey kalmamış Kübra sağ gözünü tamamen kaybetmiş ve minik kız henüz 3 yaşındayken dünyası kararmıştı.

‘HEM BENİM HEM KIZIMIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU’

Kendiside kanser hastalığıyla mücadele eden anne Sunay İkiz, kızlarının gözünü kaybetmesiyle sıkıntılı zamanlar geçirdiklerini belirterek şöyle konuştu: ‘Kızım iki yaşındayken katarakt ameliyatı geçirdi. Doktor dedi üç yaşındayken tekrar getirin gözüne mercek takacağız. Tekrar hastanede yatırdık doktor mercek taktıktan sonra aynı gün çıkarmak istedi. Biz kabul etmedik dedik; kızın ateşi çıkar, ağrısı olur. Kabul etmedik, itiraz ettik kızımızı o gün hastanede yatırdık sonra ertesi gün öğleden sonra hastaneden çıkardık. Çıkardıktan sonra kız başını yastıktan kaldıramaz oldu, yemek yemez oldu. Sabah kalktık kızın gözü şişmiş, doktora aradık. ‘Doktor hemen getirin’ dedi. Tekrar hastaneye götürdük. Götürdükten sonra doktor kaçtı sonra dedi ki; ‘Damlaları kullanın yapılacak bir şey yok’. ‘Nasıl yapılacak bir şey yok doktor bey’ dedik. Bizi hemen MKÜ Araştırma Hastanesi’ne sevk etti. Dedik ‘biz kızımızı burada yatırmak istiyoruz’ kabul etmedi. ‘Altından kalkamazsınız, baş edemezsiniz, 20 25 milyar masraf gider’ dedi. Eşim dedi ki ‘biz parayı bulmaya hazırız’ ama doktor kabul etmedi. Araştırma Hastanesi’ne gittik oradaki doktor ‘kızın gözü gitmiş’ dedi. Araştırma hastanesi bizi Antep’e sevk etti, oradaki doktor da ‘kızın gözü yanmış mahvolmuş, yapacak bir şey yok geri götürün onu’ dedi. Bizi tekrar araştırma hastanesine sevk ettiler 20 gün orada yattık.?

Hem kızının hem de kendisinin psikolojisinin bozulduğunu anlatan İkiz, ‘Kızımın piskolojisi bozuldu oynamaz oldu, yemeği düzensiz oldu kızımın hayatı mahvoldu. Ben kanser hastasıyım iki yıl önce göğüs kanseri oldum, tedavi görmeye başladım, durumum iyiye gidiyordu ancak kızım böyle olunca kanserli hücreler beynime sıçradı. Beyin ameliyatı oldum hem kızımın piskolojisi hem benim piskolojim bozuldu. Şuan ben de tedaviye tekrardan başladım. Mağdurum kızım mağdur ben mağdurum. Beş çocuğumuz var, eşim şoför, evimiz kira büyüklerden cumhurbaşkanımızdan herkesten yardım istiyoruz’ dedi.

‘HASTANE HASTANE DOLAŞIYORUZ’

Kızının sağlığına kavuşması için hastane hastane dolaştıklarını dile getiren Baba Hüseyin İkiz ise, hem eşinin hem de kızının yaşadıkları nedeniyle artık çalışamadığını belirterek, ‘Kızım da iki yaşında katarakt ameliyatı yaptık üç yaşında hastaneye götürdük göz merceği takmak için göz merceğini doktor bey takamadı yapamadı kızın gözünü bozdu. Ben de dedim doktor bey Buda hastanede yatıralım dedi altından kalkamazsınız 20-25 milyar gider. Dedim olsun ben bu parayı koymaya razıyım, o da bizi başından gönderdi. Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne sevk etti. Üniversite hastanesi bizi Gaziantep’e sevk etti. Burada Doçent doktor kızımızın gözünü inceledi, dedi ki; ‘kızınız %100 görmez’ bizi tekrar araştırma hastanesine sevk ettiler. Araştırma hastanesinde 20 gün yattık. Bütün gün hastanelerdeyiz kızımızın sağlığına kavuşması için yardım bekliyoruz? şeklinde konuştu.

VURAL, ‘DOKTOR GEREKEN ÖZENİ GÖSTERMEMİŞ’

Ailenin avukatı Şebnem Vural, Davaya konu olan doktorun ameliyathane koşullarını incelemeden steril bir ortam olup olmadığını araştırmadan sadece görüşmeye giden müvekkillerimi apar topar ameliyata aldığını iddia ederek, ameliyatı yapan davalı doktorun gereken özeni gösterme yükümlülüğüne aykırı davranarak, hukuki sorumluluğu doğduğunu ifade etti.

Vural, şöyle konuştu: ‘Yapılan tıbbi müdahale neticesinde müvekkilimin geleceğini etkileyecek bir şekilde Üç yaşında Kübra adlı müvekkilim sağ gözünün tamamını kaybetmiştir ve artık özürlü hale gelmiştir. Bizde bu sebeple müvekkilimin haklarını korumak amacıyla tüketici mahkemesi sıfatıyla Hatay Asliye Hukuk Mahkemelerinde davamızı açmış bulunmaktayız.’

DR, OKAY; ‘TIBBEN GEREKLİ OLAN HER ŞEYİ YAPTIM, MÜSTERİHİM’

Tıbben yapılması gereken her şeyin yapıldığını vurgulayan Dr. Okay, Çok başarılı, tertemiz bir ameliyat oldu. Buradan da gayet iyi durumda ayrıldı. Bir gün sonra geldiklerinde bembeyaz iltihaplı bir gözle karşılaştım literatürde binde bir görülen endoftalmi gelişmişti. Hastanemizde o gün iki tane daha katarakt ameliyatı yapılmış olup onlarda hiçbir problem olmaması ve alınmış kültürlerde hiç üreme olmaması hastane enfeksiyonu ihtimalini azaltmaktadır. Bugüne kadar 10 binin üzerinde göz ameliyatı gerçekleştirdim. Olayın bu aşamaya gelmesine bir doktor, bir insan olarak çok üzüldüm. Ancak evde gereken hijyenin sağlanmadığını, çocuğun gözünün mikrop kaptığını düşünüyorum.’

‘Yaşanan olay yargıya yansıdı. Bilirkişi tarafından incelenmesi durumunda hatamın olmadığının, enfeksiyon sonucu durumun yaşandığının ortaya çıkacağını umuyorum. Ailenin avukatının iddia ettiği gibi zorla bir ameliyat kesinlikle söz konusu olmadı’ diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.