Hatay Adliyesi’ne ‘Erişilebilirlik Belgesi’ Verildi

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Hatay’da engelli vatandaşların kamu ve özel sektör hizmetlerine erişebilirliklerinin arttırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında, Hatay Adliyesi’ne ‘Erişebilirlik Belgesi’ verildi.

Hatay Valisi Erdal Ata, Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonu’nda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, engelli vatandaşlara hizmet konusunda her türlü imkanı sunmaya çalıştıklarını aktardı.

Bu konuda Hatay Adliyesi’ne ‘Erişebilirlik Belgesi’ verdiklerini kaydeden Vali Ata, ‘Bugün adliyeye gelen ne tür engeli olursa olsun vatandaşımız, istediği tüm hizmetlere rahatlıkla ulaşabilecek şekilde engelli rampasıdır, asansördür, işaretlemelerdir, yön levhalarıdır vesaire hepsi yapılmış ve bitirilmiş. Hatay’da da ilk yapan bitiren kurum olduğu için kendilerine sertifikayı vermek istedik ve bu konuda da toplumun diğer kesimlerinin sadece bizim resmi kurumlar değil belediyeler, özel sektöre ait olan tesislerle engellilerin erişilebilir hale getirilmesi içi üzerilerine önemli görevler düşüyor.’ diye konuştu.

Komisyonların denetimlerini yaptığını ve eğer verilen sürede yapıp yerine getirmedikleri takdirde de cezası alacaklarını ifade eden Ata, 5 bin ile 50 bin lira arasında para cezası uygulama yetkilerinin bulunduğunu anlattı.

Kurumların bu cezaya maruz kalmamaları için bir an önce eksik ve noksanlarını tamamladıklarını belirten Ata, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne’ye herkesten önce davranıp bu sertifikayı almayı hak ettikleri için teşekkür etti.

Tekne ise, adliye hizmetlerinin, vatandaşlara sunulması gereken önemli hizmetlerden biri olduğunu söyledi.

Vatandaşların sağlıklı bir hizmet alabilmesi için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirten Tekne, ‘Engelliler de bizim üst düzey vatandaşlarımız olduğu için ve hepimiz bir engelli adayı olduğumuz için bu düşünce içerisinde bu erişilebilirlik sertifikasına ulaşmayı hedef edindik. Hatay’da da alan ilk resmi kurum olma hasebiyle de ayrıca mutluyuz.’ ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arından Vali Ata, ‘Erişilebilirlik Belgesi’ni Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Tekne’ye teslim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.