Dörtyol’da Festival Heyecanı Başladı

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde bu yıl beşincisi düzenlenen İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali başladı.

Dörtyol İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali’nin açılışı, Numune Evler Mahallesi’nden festival alanına kadar düzenlenen kortej yürüyüşü ve ardından İlk Kurşun Anıtı’na çelenk sunumuyla yapıldı.

Dörtyol Kaymakamı Murat Bulacak, festival alanında yaptığı konuşmada, festivalin ilçenin tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra narenciye üretiminin tanıtımı açısından önemli olduğunu ifade etti.

Belediye Başkanı Yaşar Toksoy da bu yıl 5. düzenlenen festivalle Dörtyol’un narenciyesinin yanı sıra tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmayı hedeflediklerini belirtti.

İlk kurşunun atılışının 100. yılı münasebetiyle festival programlarının kültür ve sanat ağırlıklı olmasına özen gösterdiklerini dile getiren Toksoy, ‘İlk kurşun 19 Aralık 1918 de Dörtyol Karakese’de, Kara Mehmet Çavuş tarafından atılmıştır. İlk direniş hareketi burada başlamıştır, bizler de bu şanlı günümüzün 100. yılı nedeniyle bu festivalimizi yapıyoruz.’ dedi.

Festival açılışının ardından katılımcılar kurulan stantları ziyaret ederek, narenciye ürünlerinden yapılan yöresel ürünleri tattı.

Açılış töreninde, festival kapsamında düzenlenen narenciye ürünleri yarışmalarında dereceye girenlere de ödülleri verildi.

İlçede 4 gün sürecek festivalde, Kubat ve Aleyna Tilki konserleri de düzenlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.