Çobanlıktan Heykeltraşlığa Uzanan Hayat

HATAY’ın Reyhanlı ilçesinde Mithat Yalman (59), 10 yaşında çobanken meralarda bulduğu heykelcik parçalarından esinlenerek başladığı heykel sanatı ile birbirinden güzel eserleri ortaya çıkarıyor.

Kamu kurumunda mevsimlik işçi olarak çalışan Mithat Yalman, Reyhanlı ilçesinde 10 yaşlarında çobanlığa başladı. Koyun ve keçileri meralarda otlatırken çamurdan yapılı heykelcik parçaları buldu. Onlarla oynarken hayal gücünü de kullanarak çamurdan küçük heykelcikler, ilerleyen yıllarda ise inşaat taşları ile tarihi heykeller, kilise ve cami maketi yapmaya başladı. Hitit dönemine ait başında yılan bulunan Heraklius’un heykeli, Roma ve Yunan dönemine ait kral heykeli yaparak çalışmalarına yenilerini ekleyen Yalman, Antakya’daki St Pierre Kilisesi ve Habib-i Neccar Camisi’nin maketini yaptığını anlattı.

Yalman, ‘Tarihi öneme sahip olan iki yapıtın maketini yapmaya karar verdim. Bunun için de gerekli incelememi yaptım. Bina taşları kullanarak her iki yapıtın maketini hazırladım. Heykel ve tarihi eserleri yapmak benim oyuncağım oldu. Adeta çocuk gibi esinlendiğim her türlü eserin heykelini yaparak hayatıma renk katıyorum. Boş zamanlarımı en iyi şekilde değerlendirme imkanım oluyor.  Yaptığım işi çok seviyorum ve devam ettireceğim’ dedi.

Yalman’ın eserleri arasında, Hitit ve Roma dönemine ait tarihi değere sahip insan veya hayvan heykelleri de var. Çalışmalarında kiremit, çamur bazen de inşaat ve temel taşları kullandığını belirteren Yalman, ’10 yaşında çobanlık yaparken başladığım heykelciliğe hala devam ediyorum. Gerek çamurdan, gerekse inşaat taşlarını oyarak heykeller yaptım. Bazen gördüğüm ilgimi çeken eserleri, bazen de tamamı kendi hayal gücümle işimi biraz daha ilerlettim. Evimin bir köşesinde kurduğum atölyemde boş zamanlarımı değerlendiriyorum. İlerleyen yaşıma rağmen işimi severek ve büyük bir zevkle yapıyorum. Eserlerimi Hatay Günleri’nde sergilemeyi de ihmal etmiyorum’ diye konuştu.

ŞEFTALİ ÇEKİRDEĞİ, CEVİZ KABUĞUNDAN ANAHTARLIK

Yaptığı çalışmalar arasında çam kozasından meyve sepeti, şeftali çekirdeği ve ceviz kabuğundan kaplumbağa gibi anahtarlıkların da yer aldığını anlatan Yalman, ‘Çam ağaçlarından dökülen kozaları toplayıp sepet yaptım.  Yediğim şeftali çekirdeğinden ve ceviz kabuğundan ise anahtarlık, keklik yaparak her defasında farklı eserler ortaya çıkardım’ dedi.

– Reyhanlıhatay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.