Çimento Fabrikası Bilgilendirme Toplantısı

Hatay’ın Hassa ilçesinde yapımı planlanan ‘Entegre Çimento Fabrikası, Hammadde Sahaları ve Hazır beton Sitesi’ projesiyle ilgili vatandaşları bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

İlçeye bağlı Söğüt, Hacılar, Yukarıkarafakılı, Tiyek ve 15 Kasım mahalleleri, Kurtlargediği Tepe, Diş Kayası, Büyüksırtlancı Tepe, Küçüksırtlancı Tepe, Karalar, Çiloğlan Tepe, Domuzgölü, Kalecik Tepe, Yalak Yatağı, Hendekdüşeği, Yalak, Yalakdamı Yaylası mevkilerine yapımı planlanan ‘Entegre Çimento Fabrikası, Hammadde Sahaları ve Hazır beton Sitesi’ projesi için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü yetkilileri koordinatörlüğünde firma görevlileri, Hassa Kapalı Spor Salonunda bölge halkını bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel, yaptığı konuşmada, ilçedeki gençlerin işsizlikten dolayı dışarıya gittiğini, bunun da kendilerini çok zor durumda bıraktığını söyledi.

Hassa’nın il genelinde dışarıya en çok göç veren ilçelerin başında geldiğini ifade eden Demirel, ‘İlçe nüfusumuzun yaklaşık 3-4 katı dışarıda yaşayan Hassalı var. Ben bu fabrikanın ilçemize yapılmasının hayırlı olacağını düşünüyorum. Gerekli izinler alındıktan sonra benim memleketime bu tesisin yapılmasını istiyorum.’ dedi.

Firma yetkililerinden çevre mühendisi Ahmet Yardımcıoğlu da proje hakkında sunumlar yaparak bilgiler verdi.

Projenin 176 bin 110 metrekarelik alanda kurulacağını anlatan Yardımcıoğlu, şöyle konuştu:

‘Bu alanın 130 bin 679 metrekaresi tesis üretim sahası, 45 bin 431 metrekaresi ise idari ve sosyal tesis alanı olarak kullanılacaktır. Hazır beton tesisi ise 10 bin 450 metrekarelik alan üzerine kurulacaktır. Hammadde temin edilecek ruhsat sahaları toplamı 67,55 hektar olup, kalker sahaları 57,71 hektar ve kil sahası 9,84 hektar alanı kapsamaktadır. Proje kapsamında inşaat ve arazi hazırlığı aşamasında 500 kişi, işletme aşamasında ise 300 kişinin çalışması öngörülmektedir.’

15 Kasım Mahallesi Muhtarı Ömer Faruk Duyun ise ilçeye yapılacak yatırımlara karşı olmadıklarını vurguladı.

Projenin seçildiği bölgenin konum itibariyle çok yanlış olduğunu kaydeden Duyun, sağlık yönünden insandan değerli hiçbir varlık olmadığını ve bu projenin bölge halkının sağlığını tehdit edeceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.