Başkan Savaş Halk Tv’de Hatay Gündemini Değerlendirdi

Başkan Savaş, Hataylı vatandaşlara eşit ve adil bir şekilde hizmet ulaştırdıklarını vurgulayarak, ‘Biz şehrin belediye başkanıyız hangi partiden olduğuna bakmaksızın herkese eşit bir şekilde hizmet ulaştırmalıyız. Ankara’dan da aynı hassasiyeti bekliyoruz’ ifadelerine yer verdi.

Yeniden aday olup olmayacağı sorusuna yanıt veren Başkan Savaş, ‘Daha önce hiçbir görevime kendim aday olarak görmedim. İlgili mercilerden gelen davet doğrultusunda aday oldum. Yetkili kurullarımız benden aday olmamı isterse elbette adayım’ dedi.

Hatay’da hüküm süren huzur ikliminin bozulmamasını temenni ettiğini söyleyen Başkan Savaş, ‘Bizim ilimiz çok renkli ve riskli bir bölge. Komşu ülkelerimizde hep kavga ve kargaşa var. Biz her şeyden önce huzurlu bir kentte yaşamak istiyoruz. Çocuklarımız geleceğe güvenle baksın istiyoruz’ ifadelerine yer verdi.

Hatay’ın 5. Teşvik bölgesine alınmasının öneminin altını çizen Başkan Savaş,’Hatay yıllardır ihmal edilmiş ve %50’si kırsal alana sahip bir kenttir. Kırsal bölge içerisinde alt yapı ihtiyaçları mevcuttur. Büyükşehir belediyesi olduktan sonra il özel idarelerden ve beldelerden borçlar devraldık. Buna rağmen en çok altyapı çalışması gerçekleştiren büyükşehir belediyesi Hatay Büyükşehir Belediyesidir. Medeniyetin yolu altyapıdan geçer. Bunun üzerine İstanbul ve Urfa’dan sonra en çok Suriyeli vatandaşı Hatay ağırlıyor. 7 yıldır misafir olarak Suriyelileri ağırlıyoruz. Kentimizde her üç kişiden biri Suriyeli. Ama şu anda sorunlarımıza sorun ekleniyor biz hükümetimizden 3 kişi için gelen bütçeyi 4 kişiye harcıyoruz. Çünkü belediyelerin daha fazla altyapı, temizlik, yol gibi ihtiyaçları oluyor. Ankara’dan bu durum nedeniyle kentimize gereken bütçenin verilmesini istiyoruz. Yıllardır verilecek denilen bu bütçenin verilmesi halinde kentimize daha iyi hizmet verebileceğiz’ açıklamalarına yer verdi.

Hatay’da Suriyelilerin düşük ücretlere çalışmasından dolayı ciddi oranda bir işsizlik yaşandığını belirten Başkan Savaş, ‘Ev kiraları arttı ve kentte gençlerimiz ne yazık ki sığınmacıların düşük ücretlere çalışmasından dolayı iş bulamıyor. Ekonomik sorunlar sebebiyle boşamalar arttı’ şeklinde konuştu.

Kahramanmaraş, Osmaniye ve Kilis’in 5. teşvik bölgesinde olmasına rağmen Hatay’ın hala 4. teşvik bölgesinde yer almasının adil olmadığını vurgulayan Başkan Savaş, ‘2016’dan itibaren 5. Teşvik bölgesini hak eden bir Hatay var. Biz 5. teşvik bölgesinin bile 100 Dolar altında gelire sahibiz. 5. teşvik bölgesine alınmamız için bir imza kampanyası başlattık. 6 ayda 500 bin imza toplamayı hedeflerken 13 günde 517 bin imza topladık. Osmaniye, Kilis ve Kahramanmaraş’ta iş yerlerinden alınan vergilerin Hatay’dakinden az olması sebebiyle iş insanlarımız fabrikalarını bu kentlere taşıyorlar. Yıl içerisinde 17 fabrika o kentlere taşındı ve binlerce insan işsiz kaldı. Kentimizdeki insanlarımız bu mağduriyetin Ankara’daki yöneticiler tarafından fark edilmesini istiyor’ açıklamalarına yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.