Başkan Savaş Başkent’te Hatay Günleri’nde TGRT HABER’E Konuk Oldu

Hatay milletvekilleri ile birlikte açılış kurdelesini kesenBaşkan Savaş, ‘Hatay Günleri’nin gerçekleştirildiği alanda TGRT Haber’in canlı yayın konuğu oldu.

Hatay’ın temas ettiği birçok kültürün zenginliklerini de içinde barındırdığını ve yakın zamanda UNESCO tarafından gastronomi şehri seçildiğini ifade ederek sözlerine başlayan Başkan Savaş, Hatay tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Orta Doğu ve Anadolu’nun birleşim noktasında bir ticaret merkezi olmuştur. Kente her gelen medeniyet,yemek kültürünü de beraberinde getirmiştir. Hatay 600’ün üzerinde yemek çeşidine sahiptir. İçli köfte, Belen tava, katıklı ekmek gibi yemeklerimizi Ankaralı vatandaşlarımızla tanıştırmak için buraya getirdik’ şeklinde konuştu.

HATAY EXPO 2021’DE SAHİP OLDUĞU BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİNİ SERGİLEMEYE HAZIRLANIYOR

Dünyanın her yerinden insanı kente çekecek EXPO 2021 ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, ‘Kentimizde 250 tane endemik bitkimiz var. Bu çiçekleri Hatay’da gerçekleştireceğimiz EXPO 2021’de sergileyeceğiz. EXPO hem ekonomiye katkı sağlasın hem de savaştan sıkılan insanlarımız biraz nefes alsın istiyoruz’ açıklamalarında bulundu.

HATAY ÖZGÜN YÖNLERİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

Hatay’ın güzellikleri ve zenginlikleriyle ilgi odağı bir kent olduğunun altını çizen Başkan Savaş,dünyanın ilk mağara kilisesi, camii ve havrayı Hatay’da görebiliriz. Şehrimizde, Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma dönemleri ve Helenistik dönemden eserler bulunuyor bu nedenle çok değerli bir coğrafya. Bereketli toprakları var. Yayla-deniz, yayla- kaplıca, arasında yalnızca 15 dakika mesafe var’ ifadelerine yer verdi.

Hatay’ın yüzyıllardır barış içerisinde yaşadığını ifade eden Başkan Savaş, ‘Hatay yemeklerini tatmak isteyen herkesi önce 31 Ekim- 4 Kasım tarihleri arasında Hatay Günleri’ne sonra da kentimize bekliyoruz’ açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.